Porady Curriculum Vitae

Jak napisać dobre CV? Na co patrzą pracodawcy? Przeczytaj poniżej!

Co, to jest Curriculum Vitae ?

Curriculum Vita lub CV (z łacińskiego bieg życia, przebieg życia) - życiorys zawodowy, w którym w postaci odrębnych bloków przedstawione są informacje typu dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie itp. potrzebne pracodawcy, u którego ubiegamy się o pracę.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie

Pracodawca, przeglądając życiorysy ochotników na dane stanowisko w firmie, z pewnością pierw wybierze to które rzuciło mu się w oczy. Może akurat to będziesz Ty. Serwis CVdopracy.pl oferuje niestandardowe darmowe wzory CV. Dobre CV powinno być przejrzyste, krótkie (do 2 stron A4) a jednocześnie bogate w treść.

Przed samą czynnością pisania należy zgromadzić wszystkie informacje odnośnie pracy. W większości ogłoszeń o pracę pracodawcy piszą o obowiązkach i umiejętnościach potrzebnych na dane stanowisko pracy. Jeśli ktoś z twoich znajomych pracuje w firmie, w której Ty też chcesz pracować możesz go zapytać, na co patrzy pracodawca czy jak zrobić na, nim dobre wrażenie, skoro sam już to przeżył.

Po skompletowaniu informacji o stanowisku i wyrobieniu sobie zdania o danym przedsiębiorstwie czas na opisanie swojego wykształcenia, doświadczenia, zainteresowań oraz posiadanych umiejętności o czym napisane jest w dalszej części artykułu.

Struktura CV

Każdy profesjonalny życiorys zawodowy powinien składać się z kilku najważniejszych elementów wymienionych poniżej.

Dane osobowe

Pracodawca musi wiedzieć, z kim ma do czynienia, więc wypada podać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Aby zapewnić pracodawcy kontakt należy podać numer telefonu lub adres email. Jeśli ubiegamy się o prace w charakterze sekretarki, sprzedawcy z sklepie itp. należy załączyć także zdjęcie. Jeśli praca tego wymaga można podać także stan cywilny czy posiadane obywatelstwo. To drugie jest zwykle istotne w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Wykształcenie

W tej sekcji opisujemy swoje wykształcenie. Ważne aby kolejne etapy nauki były opisane w odwrotnej kolejności chronologicznej. Tzn. pierw piszemy o ukończonych studiach a później dopiero o szkole średniej. Najważniejsze elementy to pełna nazwa szkoły, kierunek i daty uczęszczania. Jeśli jesteś studentem to może być także ujęty temat pracy dyplomowej.

Doświadczenie

Najważniejsza cześć, czyli doświadczenie zawodowe. Najlepiej, żeby pozycji było jak najwięcej. Ale niestety ubiegając się o pierwszą pracę nie będzie go wiele. Dlatego w tym przypadku można sobie pozwolić na wpisanie przebytych staży, prac sezonowych. Podobnie jak w wykształceniu podajemy, gdzie pracowaliśmy w jakim przedziale czasowym i na jakim stanowisku.

Informacje dodatkowe

Przedostatnia część CV jest związana z wszystkimi innymi informacjami niepasującymi do wcześniejszych części. Opisujemy tu znajomość języków, posiadane certyfikaty, umiejętności i osiągnięcia, którymi możemy się pochwalić i są istotne w procesie rekrutacji oraz zainteresowania. Wedle upodobań można to zawrzeć zarówno w jednym elemencie i wylistować znajomość języków, umiejętności itp. lub rozbić na pojedyncze sekcje CV tak jak to umożliwia nasz darmowy kreator CV.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Bardzo ważnym elementem jest umieszczenie notki o pozwoleniu przetwarzania danych osobowych. Jest to niezbędne, ponieważ bez tego twoje CV prawdopodobnie nie zostanie nawet przeczytane. Oczywiście nie musi to wyglądać jak reszta i utrzymywać konwencje pozostałych sekcji. Najlepiej jak jest to na samym dole, może nawet w formie stopki mniejszym drukiem. Zwykle jest to regułka, która wygląda tak:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz.883.

Jak napisać dobre CV, czyli praktyczne porady

 • zawsze podawać prawdziwe informacje - pracodawca może to bardzo szybko zweryfikować

 • pisać zwięźle i jasno - CV powinno zmieścić się na jednej maksymalne dwóch stronach A4.

 • w dodatkowych informacjach dodać tylko te, które są pomocne na danym stanowisku lub neutralne. Na przykład w przypadku, jeśli ubiegamy się o prace, gdzie wymagane są rozsądne i przemyślne decyzje nie warto dodawać, że do twoich zainteresowań należy wspinaczka wysokogórska, ponieważ może tu uświadczyć pracodawcę w przekonaniu, że lubisz podejmować ryzyko.

 • Postaraj się, aby twoje CV wyróżniało się od innych szarych pospolitych wzorów. CVdopracy.pl umożliwia ci wybór spośród kilkunastu wzorów CV.

 • Zachować przejrzystość - jest to istotne, gdy pracodawca chce szybko znaleźć potrzebne informacje

Częste błędy w życiorysie zawodowym

 • pisanie nieprawdy, koloryzowanie swoich dokonań

 • nieprofesjonalnie brzmiący adres email np. ania12942@poczta.fm, slodkikociak@wp.pl nie wyglądają najlepiej. W związku z tym należy przygotować email najlepiej z imieniem i nazwiskiem w przyzwoitej konfiguracji np. jan.kowalski lub k.jan

 • błędy ortograficzne - przeczytaj napisane CV kilka razy i sprawdź czy nie zawiera żadnych literówek czy błędów ortograficznych

 • nieodpowiednie zdjęcie - najlepiej jest użyć zdjęcia takie jak masz w dowodzie osobistym. Pracodawcy źle postrzegają zdjęcia, gdzie jesteś w bikini lub ktoś macha w tle ręką.

 • nieaktualne dane - nie zapominaj o podaniu aktualnych danych zamieszkania, telefonu…

 • pisanie o rzeczach zupełnie niezwiązanych ze stanowiskiem pracy - wypisz tylko informacje, które mogą być istotne w procesie rekrutacji